Chcem si dojednať cestovné poistenie

Pred cestou na dovolenku alebo na pracovnú cestu by ste si mali dať pozor pri uzatváraní cestovného poistenia na niektoré dôležité veci.

Limit krytia pre poistenie liečebných nákladov

Zaujímajte sa predovšetkým o výšku poistnej sumy (maximálny limit krytia) pre poistenie liečebných nákladov v zahraničí. V rôznych krajinách sú rôzne ceny zdravotníckych služieb. Do Chorvátska alebo Bulharska vystačíte aj s poistnou sumou 50 000 €, pri ceste do Veľkej Británie rozhodne požadujte vyšší limit. Pri ceste do USA, Kanady alebo Japonska sa orientujte na najvyššie možné alebo neobmedzené krytie, pretože práve v týchto krajinách sú liečebné náklady často astronomické.

Poistné podmienky pre cestovné poistenie a výluky z poistného krytia

Podrobne si prečítajte poistné podmienky, najmä časť s výlukami z poistného krytia. V prípade, že idete do zahraničia pracovať na základe pracovnej zmluvy v cudzom štáte, napr. v Írsku, poistenie sa nebude vzťahovať na poistné udalosti, ktoré nastanú v Írsku, pretože zamestnávateľ by Vám mal platiť povinné odvody do zdravotnej poisťovne ako u nás. Cestovné poistenie pre Vás bude platné v momente, keď opustíte Írsko, napr. počas víkendového pobytu v Anglicku alebo vo Francúzsku.

Účel cesty pri cestovnom poistení

Keď cestujete na lyžovačku alebo sa budete venovať potápaniu, horolezectvu, ste parašutista, prípadne vykonávate iný adrenalínový šport či rizikové povolanie (ste námorník, dopravný pilot, pracujete vo výškach), nezabudnite to povedať poisťovaciemu agentovi alebo pracovníkovi poisťovne a ubezpečte sa, že táto skutočnosť bola zohľadnená v poistnej zmluve. Poisťovňa by Vám mohla odmietnuť poskytnúť poistné plnenie v prípade, že úraz s následným liečením v zahraničí nastane pri činnosti, ktorú ste si „zabudli“ pripoistiť.

Začiatok a koniec cestovného poistenia

Začiatok cestovného poistenia Štandardne podľa zákona poistenie začína plynúť nultou hodinou nasledujúceho dňa, čiže najskôr od najbližšej polnoci, ak nie je dohodnuté inak – odložený začiatok poistenia. Niektoré poisťovne umožňujú poistenie aj od rovnakého dňa, kedy bolo uzavreté, čiže od dnešného dňa. Táto možnosť je stanovená v poistných podmienkach, vy to však nemusíte riešiť, lebo náš porovnávač vám všetko ukáže. Pri jednorazovej ceste do zahraničia ako začiatok cesty uveďte dátum, kedy prekročíte hranicu Slovenskej republiky smerom do zahraničia. V prípade celoročnej karty je začiatok poistenia určený ako deň prekročenia slovenskej hranice pri prvej ceste do zahraničia. Začiatok cestovného poistenia len na Slovensku je poistenie platné od dátumu vyznačeného v poistnej zmluve ako začiatok poistenia. Koniec cestovného poistenia Pri krátkodobom cestovnom poistení do zahraničia je koniec cesty stanovený ako deň, kedy prekročíte hranice Slovenska smerom domov. Poistenie obyčajne končí aj dňom predčasného návratu do vlasti. Pri celoročnom poistení do zahraničia poistné krytie zaniká dátumom, vyznačeným v poistnej zmluve ako koniec poistenia. Pri cestovnom poistení len na Slovensku poistenie zaniká dňom vyznačeným v poistnej zmluve ako koniec poistenia.

Cestujúce osoby

Počet, vek a rizikové zaradenie poistených osôb je v cestovnom poistení rozhodujúce pre správne určenie rozsahu poistného krytia a výšky poistného – ceny cestovného poistenia. Podľa toho rozlišujeme:

  • Individuálne cestovné poistenie – jednou poistnou zmluvou sa poisťuje 1 alebo viac osôb, ktorí netvoria skupinu ani rodinu. Podľa veku rozlišujeme deti (do 15, do 16 alebo do 18 rokov veku, podľa konkrétnych poistných podmienok poisťovne), dospelých (nad 60 alebo 65 rokov) a seniorov (nad 60 alebo 65 rokov). Deti sú cenovo zvýhodnené, seniori majú naopak poistenie najdrahšie alebo sú v niektorých poisťovniach nepoistiteľní.
  • Rodinné cestovné poistenie – rodinu podľa konkrétnych poistných podmienok tvoria 1 až 2 rodičia a 1 až 7 detí. Výhodou býva rodinná zľava.
  • Skupinové cestovné poistenie – jednou poistnou zmluvou sa poisťuje väčší počet ľudí – skupina, napr. členovia športového klubu, školská trieda, zamestnanci jedného zamestnávateľa, a podobne.
  • Prenosné cestovné poistenie – spravidla zamestnávateľ si dojedná poistenie na nemenovaných zamestnancov, pričom prenosné karty cestovného poistenia používa osoba, ktorá je aktuálne v zahraničí na pracovnej ceste.

Rizikové povolania a rizikové športy

Ak budete počas pobyt v zahraničí vykonávať niektoré rizikové povolanie – práce vo výškach, profesionálny športovec, obchodný pilot, stavebné práce a niektoré ďalšie manuálne práce, poisťovňa vám môže zvýšiť poistné o prirážku. Niektoré práce sú dokonca nepoistiteľné. Rovnako pri rizikových športoch – letecké športy, potápanie, horolezectvo, skialpinizmus a podobne, poistený je v konkrétnej poisťovni nepoistiteľný alebo bude ocenený prirážkou k poistnému. Naopak väčšina športov, vykonávaných rekreačne – futbal, hokej, lyžovanie, plávanie, cyklistika, beh, sú za normálne sadzby. Sú na trhu možnosti, keď aj rekreačné potápanie je v turistickej sadzbe.

Pomohla Vám táto odpoveď?
Je nám ľúto, že Vám článok nepomohol.
Napíšte nám a ozveme sa s odpoveďou na Vaše otázky.