Poistenie enviromentálnej zodpovednosti
Každý podnik - veľká továreň, ale aj malý živnostník, ktorý prichádza do styku s nebezpečnými látkami, má od 1.7.2012 povinnosť uzavrieť poistnú zmluvu pre prípad ekologickej škody.Za akú enviromentálnu škodu zodpovedá podnik?
Každý podnik zodpovedá objektívne, čiže nezávisle od zavinenia, za škodu a prevenciu vzniku škody na prírodných zdrojoch:
- voda - rieky, jazerá a podobne
- pôda - poľnohospodárska pôda, lesné pozemky, zastavaná pôda a ostatná pôda
- chránené druhy európskeho významu a ich prostredie a chránené sťahovavé vtáky
- chránené biotopy európskeho významu
Čo sú nebezpečné látky?
Aká je možná výška enviromentálnej škody?
Prevádzkovateľ - podnik a potencionálny znečisťovateľ životného prostredia by mal odhadnúť výšku škody, ktorú môže spôsobiť svojou činnosťou a preukázať príslušnému orgánu životného prostredia finančné krytie prípadnej škody na životnom prostredí, za ktorú zodpovedá. Túto zodpovednosť si môže poistiť. Výška limitu poistného plnenia sa pohybuje od 50 000 € vyššie. Zákon síce konkrétne neurčuje výšku finančného krytia, ale každý zodpovedný manažér podniku by mal zvážiť prípadné riziko.
Ak ide o lekáreň s 3 zamestnancami a malým príručným skladom chemických liekov, bude riziko iné ako pri prevádzkovaní letiska s podzemnými nádržami s leteckým palivom s objemom 1000 ton, prípadne v chemickej továrni na výrobu kyseliny sírovej, ktorá je umiestnená pri rieke s vzácnou populáciou mlokov európskeho významu.
Čo obsahuje poistenie enviromentálnej zodpovednosti?
- Bezodkladné preventívne opatrenia - náklady na preventívne opatrenia na odvrátenie hrozby enviromentálnej škody, vynaložené poisteným podnikom alebo príslušným orgánom životného prostredia
- Nápravné opatrenia - obnova, regenerácia alebo nahradenie poškodených prírodných zdrojov, ich zhoršených funkcií alebo rovnocennej náhrady
- Technické náklady na havarijných komisárov, enviromentálnych konzultantov, súdnych znalcov a iných odborníkov
Sústava chránených území NATURA 2000
Sústava chránených území členských krajín Európskej únie NATURA 2000 má za cieľ ochraňovať prírodné dedičstvo celej Európskej únie ako celku a zároveň prírodu každého členského štátu, vrátane Slovenska. Ide o ochranu vzácnych a ohrozených druhov rastlín, voľne žijúcich živočíchov a prírodných biotopov.
Túto sústavu tvoria 2 typy území podľa Rady Európskych spoločenstiev:
- chránené vtáčie územia na základe smernice o vtákoch č. 79/409/EHS
- územia európskeho významu podľa smernice o biotopoch č. 92/43/EHS