Poistenie liečebných nákladov v zahraničí
Toto je najdôležitejšia časť cestovného poistenia. Pred uzavretím poistnej zmluvy je rozumné zvážiť výšku liečebných nákladov v krajine, do ktorej cestujete. Ak cestujete do blízkych krajín (bývalých komunistických štátov), postačí vám bežný limit poistného plnenia, napríklad 100 000 EUR. Ak však cestujete do ekonomicky rozvinutých štátov západnej Európy, Japonska, Austrálie, Kanady alebo USA, odporúčame uzatvoriť poistenie liečebných nákladov bez limitu – s neobmedzeným poistným plnením.
Európsky preukaz zdravotného poistenia
Ak cestujete do krajín Európskej únie, Islandu, Lichtenštajnska, Nórska a Švajčiarska, je rozumné nosiť so sebou Európsky preukaz zdravotného poistenia, ktorý dostanete vo svojej verejnej zdravotnej poisťovni (Dôvera, Všeobecná zdravotná poisťovňa alebo Union zdravotná poisťovňa). Po jeho predložení vás ošetria v štátnych zdravotníckych zariadeniach. Napr. v Českej republike, kde sú takmer všetky nemocnice štátne a ošetrenie vám poskytnú ako keby ste boli občan Českej republiky. Naopak v Chorvátsku pri pobreží mora sú takmer všetky zdravotnícke zariadenia súkromné, preto s Európskym preukazom zďaleka nevystačíte. Je rozumné mať vždy aj komerčné cestovné poistenie, ktoré naviac oproti Európskemu preukazu poskytuje:
- Asistenčnú službu – zorganizovanie pomoci, preplatenie nákladov na vycestovanie blízkej osoby, tlmočnícke služby, právna pomoc, atď.
- Prevoz chorého späť do vlasti – repatriácia.
- Prevoz telesných pozostatkov v prípade smrti.
- Preplatenie spoluúčasti v zdravotníckom zariadení – v niektorých krajinách ide aj o stovky eur.
- Ošetrenie aj v súkromných zdravotníckych zariadeniach.