Toto sú najnepríjemnejšie otázky, ktoré padnú na pohovoroch

2.3.2013

BRATISLAVA 2. marca (WEBNOVINY) – Rodina, vízie do budúcnosti a hromadné posielanie životopisov do viacerých spoločností.

To sú okruhy otázok, ktoré najviac prekážajú uchádzačom o zamestnanie.

Vyplýva to z prieskumu personálno-poradenskej spoločnosti McROY Slovakia, ktorý realizovala pri príležitosti konania veľtrhu Profesia days na vzorke 486 respondentov.

Tí mali zoradiť jednotlivé otázky podľa ich nepríjemnosti na stupnici od 1 (najnepríjemnejšia) do 10 (najmenej problematická). Na výber mali z otázok, na ktoré podľa samotných uchádzačov musia odpovedať najčastejšie.

„Chceli sme vedie, čo si ľudia myslia o otázkach, ktoré podľa nich počujú na pohovoroch najčastejšie. Ich prvotný výber sme robili prostredníctvom on-line prieskumu a tak sa doň dostali aj také, ktoré naši pracovníci nekladú,“ uviedla Tatiana Sýkorová zo spoločnosti McROY Slovakia.

Na čelo rebríčka sa dostala otázka na rodinu: „Ako máte postarané o deti, keď sú choré?“ Kým ženy ju zaradili na prvé miesto, muži iba tesne na druhé, preto bola v súčte oboch skupín najvyššie.

„Tento výsledok nás prekvapil, keďže ide o otázku, ktorú by personalista nemal vôbec položiť. Naznačuje totiž diskrimináciu uchádzača, a tá je zo zákona vyslovene zakázaná,“ vysvetľuje Sýkorová. Ak však uchádzač podobnú otázku na pohovore predsa len dostane, mal by personalistovi oznámiť, že rodina do jeho pracovných povinností nezasahuje.

Aj ostatné dve otázky zo skupiny tých najmenej obľúbených sú pre mužov a ženy spoločné. Prvou z nich je: „Kde sa vidíte o 5 až 10 rokov?“

„V tomto prípade odporúčame povedať: o päť rokov by som chcel/a byť úspešným a spokojným zamestnancom vašej spoločnosti,“ radí Tatiana Sýkorová. Dôležité je svoje ambície zbytočne nepreháňať, nepomôže ani mlčanie.

Treťou najneobľúbenejšou je otázka: „Kam inam ste poslali životopis?“ Táto otázka väčšinou smeruje k snahe zistiť, či uchádzač nepostupuje systémom „pokus-omyl“, alebo či sa nechce zamestnať aj u konkurencie. Najmenšie problémy robia ľuďom hľadajúcim si prácu otázky: „Čo viete o našej spoločnosti?“ a „Čím vás oslovila ponúkaná pozícia?“.

„Oplatí sa pripraviť na obe, keďže s vysokou pravdepodobnosťou na pohovore zaznejú. Kým pri prvej pomôže internet, druhá je o motivácii uchádzača, kde žiadne všeobecné poučky nepomôžu,“ uzatvára Sýkorová.