Poslanci odklepli trvalý euroval, za bola aj opozícia

22.6.2012

Hlasovanie o návrhu na vyslovenie súhlasu so zmluvou o založení Európskeho mechanizmu pre stabilitu (ESM), teda trvalého eurovalu počas rokovania 3. schôdze NR SR. Bratislava, 22. jún 2012. Foto: SITA/Diana ČernákováBRATISLAVA 22. júna (WEBNOVINY) – Vznik Európskeho mechanizmu pre stabilitu (ESM) dostal súhlas slovenského parlamentu.

Poslanci dnes podľa očakávania odsúhlasili návrh na súhlas s ratifikáciou zmluvy o tzv. trvalom eurovale výraznou väčšinou hlasov.

Po ratifikácii zmluvy prezidentom tak Slovensko definitívne odsúhlasí vznik nového eurovalu.

Za návrh hlasovalo 118 z celkovo 144 poslancov, proti bolo 20 poslancov a zdržalo sa 5 zákonodarcov. Nehlasoval jeden poslanec.

Za dokument hlasovali bez výnimky všetci poslanci za Smer-SD, SDKÚ-DS a Mosta-Híd. Podporili ho aj členovia KDH. Proti bol klub SaS, časť klubu OĽaNO a nezaradení poslanci Daniel Lipšic a Jana Žitňanská.

Opozičnej SaS tak nepomohla ani séria kritiky vyjadrovaná počas štvrtkovej zhruba desaťhodinovej rozpravy na to, aby presvedčila plénum o nezahlasovaní za návrh.

Podľa šéfa SaS Richarda Sulíka totiž schválenie eurovalu znamená vloženie hlavy do slučky, z ktorej niet úniku. Vládny Smer-SD a takisto ďalšie opozičné strany však oponovali, že v súčasnosti neexistuje alternatíva voči vzniku ESM, ktorou by sa kríza v eurozóne mohla vyriešiť.

Video: Euroval nie je o solidarite, ale našich záujmoch, tvrdí M. Dzurinda

Pred hlasovaním o eurovale pritom šéfovi liberálov neprešiel ani procedurálny návrh, aby sa hlasovanie o vzniku mechanizmu odložilo pre situáciu v Nemecku, kde sa schvaľovanie eurovalu taktiež komplikuje. Odloženie neúspešne žiadal aj šéf KDH Ján Figeľ.

Podľa Sulíka totiž nebolo potrebné sa so schvaľovaním na Slovensku vzhľadom na udalosti v ostatných krajinách tak ponáhľať.

„Veď prezident sa jedného dňa z Japonska vráti,“ uviedol na margo snahy schváliť návrh na súhlas s eurovalom ešte pred prezidentovou návštevou Japonska, aby dokument stihol podpísať.

Video: Vydali sme sa na cestu do ekonomického nevoľníctva, tvrdí R. Sulík

S procedurálnym návrhom však uspel poslanec za KDH Radoslav Procházka, ktorý si pred hlasovaním vyžiadal od ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka vysvetlenie debát desiatich členských krajín EÚ o vytvorení užšej únie.

Vládny Smer-SD totiž obhajuje schválenie trvalého eurovalu aj tým, že je našim záujmom zostať aj pri prípadnom delení Európy v tej silnejšej časti, na tieto rokovania nás však podľa Procházku nikto nepozval.

Podľa Lajčáka je však záujem médií o túto tému neadekvátny významu tejto iniciatívy.

„Je to jeden z názorov jednej skupiny ľudí, ktorá nemá žiaden mandát od Európskej únie. Pokiaľ by sa o tom diskutovalo, to sú natoľko ďalekosiahle názory, že by si vyžadovali konsenzuálne schválenie všetkých krajín únie,“ dodal minister.

Video: Úvahy o superštáte sú na úrovni mimovládky, vraví M. Lajčák