Slováci nevedia vytŕčať z davu, životopisy píšu nudne
BRATISLAVA 30. apríla (WEBNOVINY) – Slováci, ktorí si hľadajú prácu, sú pri písaní životopisu málo kreatívni, prezentujú sa v inom svetle ako je skutočnosť, a často len kopírujú obľúbené šablóny životopisov, ktoré nájdu na webe.
Takéto skutočnosti vyplývajú z prieskumu portálu Kariera.sk, zameraného na vlastnosti a koníčky uvádzané v životopisoch.
Podľa údajov z databázy životopisov pracovného portálu Kariera.sk, 45 percent uchádzačov uvádza vo svojom životopise svoje vlastnosti a schopnosti.
Z nich len menšia časť využíva túto možnosť odlíšiť sa od ostatných uchádzačov uvedením vlastností, ktoré sú originálne a priamo súvisia s prácou, o ktorú sa uchádzajú.
Viac písať o úspechoch
Podľa marketingovej manažérky personálnej agentúry Start People Petry Pohankovej vo všeobecnosti platí, že kandidáti na Slovensku sa nevedia dostatočne „predať“ a sú málo kreatívni. Málokedy v životopise uvádzajú svoje úspechy v predchádzajúcom zamestnaní či participáciu na dôležitých projektoch.
„Najlepšou radou pre uchádzačov v tomto smere je, aby starostlivo posúdili svoje pozitívne vlastnosti najmä na základe predchádzajúceho riešenia pracovných problémov a v životopise ich prispôsobili požiadavkám na konkrétnu pracovnú ponuku,“ radí Pohanková.
Čo zaujíma zamestnávateľov?
Najviac, 19 percent uchádzačov si podľa portálu Kariera.sk vo svojom životopise uvádza, že sú komunikatívni, podobne je to aj s vlastnosťami ako flexibilita alebo zodpovednosť. Portál uvádza, že kandidáti často ani nevedia, čo presne tieto vlastnosti znamenajú.
Z prieskumu vyplýva aj to, že najmenej si uchádzači uvádzajú medzi svoje vlastnosti diskrétnosť, disciplínu či toleranciu.
Toto svedčí o konzervativizme v tvorení životopisov, ľudia na Slovensku nie sú zvyknutí „vytŕčať“ z davu a nie sú si istí, či môžu vyniknúť, myslí si odborníčka na personalistiku s dodatkom, že „vlastnosti ako lojálnosť, diskrétnosť, empatia či tolerancia sa v životopisoch uvádzajú veľmi málo, pritom pre zamestnávateľa majú nevyčísliteľnú hodnotu“.